پایگاه اطلاع رسانی مسابقات قرآن کریم
استان کرمانشاه
امروز جمعه چهارم مهر 1399 خورشیدی
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تأکید بر همکاری همه استان ها در برگزاری مسابقات قرآن، گفت: برگزاری مسابقات قرآن در خراسان رضوی، اتفاق خوبی است که امید است مبنایی شود که مسابقات بین المللی در سایر استانها نیز به صورت گردشی برگزار شود.
سه شنبه 3 دی 1398    
بازدید: 102
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مسابقات قرآن کریم استان کرمانشاه به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان کرمانشاه به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،مهدی قره شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی در نشست فصلی مدیران کل استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به مهمترین مواردی که در حوزه های مختلف باید در دستور کار مرکز قرآنی سازمان اوقاف قرار گیرد، گفت: اولین مسأله در سازمان اوقاف و امور خیریه، راهبری و مدیریت مأموریت های قرآنی سازمان است که در این زمینه باید از تصدی گری بپرهیزیم و از ظرفیت های موجود کشور استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: نکته دوم استفاده از همه ظرفیت های سازمان اوقاف از جمله بقاع متبرکه است که هرکدام می توانند یک پایگاه قرآنی شوند. موضوع دیگر، ارتقای کمی و کیفی موقوفات قرآنی است که متأسفانه در حال حاضر درصد این موقوفات اندک است و باید برای افزایش آنها برنامه ریزی شود. بحث ارتقای سطح مسابقات نیز یکی از برندهای مهم و اصلی سازمان، مخصوصاً در حوزه شهرستانی و استانی است که شاید تا کنون این گونه بوده که بیشتر سرمایه گذاری بر روی مسابقات ملی و بین المللی انجام می شده و مسابقات شهرستانی و استانی کمتر مورد توجه قرار گرفته که باید در این زمینه سرمایه گذاری صورت پذیرد.
قره شیخلو بحث ساماندهی داوران قرآنی کشور را به عنوان موضوع مهم دیگر مطرح کرد و افزود: موضوع آموزش، بحث دیگری است که مورد غفلت قرار گرفته و با توجه به اینکه در ساختار سازمان دو اداره آموزش وجود دارد، بزرگی مسابقات، مسأله آموزش را تحت الشعاع قرار داده که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد مخصوصاً با محوریت نخبه پروری برای تقویت ورودی ها به مسابقات و یکی از مشکلات که در مسابقات وجود دارد، تکراری بودن شرکت کنندگان در مسابقات است، یعنی هرسال تعداد محدودی مقام آوران هستند که فقط جابجا می شوند و این نشان می دهد که ورودی ما به مسابقات ضعیف است که باید روی این مسأله کار کنیم.
وی همچنین به سروسامان دادن به مسأله نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: در این مدت سعی شده به معوقات که وجود دارد رسیدگی شود و ۵۰ درصد آنها تاکنون تسویه شده است. در نظر است که تعامل با استان ها بیشتر شود و همچنین نوع برنامه ریزی و تفکیک وظایفی که در ستاد و استان قرار است صورت بگیرد باید دقیق و شفاف و مشخص باشد که در سال ۹۹ چه وظایف و تکالیفی بر عهده ستاد است و چه تکالیفی استانها از لحاظ برنامه ای و ریالی دارند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه فروردین ۹۹، خراسان رضوی برای دومین بار میزبان مسابقات بین المللی قرآن خواهد بود، اظهار کرد: از همه استان ها انتظار می رود که در برگزاری مسابقات قرآن همکاری کنند و برگزاری مسابقات قرآن در خراسان رضوی، اتفاق خوبی است که امید است مبنایی شود که مسابقات بین المللی در استانها گردشی شود و مسابقات فقط در تهران برگزار نشود.
وی با اشاره به ظرفیت های قرآنی بسیار خوبی که در سازمان اوقاف وجود دارد، تصریح کرد: باید به همه حوزه ها به نوبه خود توجه شود، شاید در این سالهای اخیر موضوع مسابقات به قدری بزرگ بوده که حوزه های دیگر را ضعیف کرده و آن طور که باید به آنها نپرداخته ایم، بنا براین است که برنامه ریزی ها دقیق تر و با زمانبندی مشخص با نوع تکالیفی که تعیین می شود مشخص باشد که مشکلات در اجرا به حداقل برسد.